Aktualizováno dne 11. března 2011 - Scribus – vložení tabulky z Writeru

Linux v praxi

Různé drobnosti


Printserver zadarmo

tiskarna.png, 17kB

Před časem jsem potřeboval přestěhovat z naší kanceláře server, který tam stále nepříjemně hučel, stál poblíž topení, takže muselo být vypnuté, a také zabíral místo atd… atd… Jenže k němu byla připojena jediná laserová tiskárna formátu A3, kterou jsem potřeboval mít dostupnou pro kohokoliv. Vzhledem k různým omezením nemáme možnost koupit malou šikovnou krabičku, zvanou print server. Zato jsem si ale zachránil před odvozem na ekologickou likvidaci jednu starou šunku, stará síťová karta se našla také, a poslední potřebná věc byla floppy mechanika. Harddisk netřeba.

Zajímá vás, co se z tohoto dá vyrobit? Print server, který dokáže obsloužit až 3 tiskárny (za předpokladu, že máte tolik paralelních portů). Poslouží k tomu specializovaná linuxová distribuce, založená na Linux Router Project. Naleznete ji na adrese http://members.shaw.ca/nicholas.fong/printsrv/. Běží z diskety, kterou si můžete „pro sichr“ uzamknout proti zápisu (a raději si vytvořit obraz finální diskety někde na disku pro případ, že jednou nepůjde přečíst).

Funguje skvěle. Občas se sice stane, že pošlete něco na tiskárnu a nic se neděje, stačí potom jen stisknout tlačítko RESET na vytvořeném print serveru, který opět nabootuje, hezky zapípá a zase poslušně tiskne. Tváří se jako klasická síťová tiskárna, přístupná přes TCP/IP na portu 9100.

Používáte browser CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde