Aktualizováno dne 11. března 2011 - Scribus – vložení tabulky z Writeru

Linux v praxi

Různé drobnosti


WINE

Wine Is Not an Emulator

WineHQ logo

V mnoha diskuzích je možno vypozorovat tendenci mnoha začátečníků považovat Linux za „jiná Windows“. Souvisí s tím to, že se okamžitě po úspěšné instalaci linuxové distribuce ptají po tom, jak nainstalovat WINE a jak v něm rozchodit Total Commander, ICQ, hry… Jenže Linux nejsou Windows. Má své aplikace, některé lepší, některé horší, než jsou ty pro konkurenční systém od MS.

Samozřejmě jsou ale i aplikace, které nahradit nelze, nebo je nahrazení mnohem nepraktičtější, než použití emulátoru. Sám používám WINE minimálně, ale přece jen mi v něm pár programů běží.

MS Powerpoint Viewer

MS Powerpoint Viewer

wine-6-mini.png, 10kB

Prohlížeč, snad každému známých, šíleností z prezentačního programu fy MS. Otevírat si ty haldy mailem chodících blbin pomocí OOo Impress by asi nebylo to pravé ořechové. Skutečně je lepší si tyto nesmysly asociovat s originálním prohlížečem.

Nechal jsem si k němu poradit jednoduchý wrapper:

$ cat ~/bin/pptview.sh
#!/bin/sh
ln -s "$@" ~/.wine/drive_c/temp/file.ppt
cd ~/.wine/drive_c/ppviewer/
wine ./PPTVIEW.EXE 'C:\temp\file.ppt'
rm ~/.wine/drive_c/temp/file.ppt

PhotoME

PhotoME

wine-3-mini.png, 22kB

Dlouho jsem hledal program, kterým bych si mohl upravovat EXIF informace u RAW souborů mého fotoaparátu Fuji. Skončil jsem smutně s tím, že takový program pro Linux neexistuje. A až hodně pozdě mne napadlo podívat se po programu pro Windows a vyzkoušet ho ve WINE. Našel jsem PhotoME – funguje perfektně.

Novější verze už umějí mluvit česky. Pokud místo českých znaků máte nesmysly, nastavte si pomocí winecfg pro tento program emulaci Windows 2000.

DVD Decrypter

DVD Decrypter

wine-1-mini.png, 22kB

Starý známý všech, kdo potřebovali zálohovat chráněné DVD. Dlouho jsem ho nemohl rozchodit, ale od verze 0.9.51 funguje skvěle.

Krteček

Krteček

wine-2-mini.png, 9,5kB

Už dlouho místo něj používám javový program esmska, ale Krteček toho umí rozhodně více, takže jsem ho nemazal. Pokud hledáte šikovný program pro posílání SMS přes SMS brány, můžete ho vyzkoušet.

GSpot

GSpot

wine-5-mini.png, 23kB

Sice ho ani nijak nepoužívám (rychlejší je totiž použít AVInfo), ale poté, co jsem párkrát navštívil fórum o kodecích, vzpomněl jsem si na něj a zkusil ho. Funguje, a nechal jsem si ho na disku. Dokáže zobrazit docela hodně informací o video souborech.

Nakonec jsem používání GSpot vylepšil, takže teď už ho používám docela běžně. Udělal jsem si malý wrapper, kterým ho spouštím pomocí pravého myšítka nad daným souborem:

#!/bin/sh
soubor=$(echo "$@" | awk 'BEGIN {FS = "/"};{print $NF}')
ln -s "$@" ~/.wine/drive_c/temp/"$soubor"
cd ~/.wine/drive_c/temp/
wine "C:\GSpot21\GSpot.exe" "$soubor"
rm ~/.wine/drive_c/temp/"$soubor"

Beztak by to šlo mnohem jednodušeji, ale já jsem rád, že mi to funguje :-)

PSPad

PSPad

wine-4-mini.png, 7,5kB

A nakonec můj milovaný PSPad. Umí spoustu vychytávek, takže se mi často oplatí ho použít, přestože nezapadne nativně do prostředí, protože prostě ušetří spoustu práce. Sice se mi někteří snaží tvrdit, že například Quanta toho umí stejně, ale to bych musel ten zázrak vidět na vlastní oči ;-)

Jen tak BTW – pomocí winecfg jsem si pro něj nastavil emulaci Windows 98, protože při emulaci Windows XP se PSPad nekompromisně zhroutil při pokusu uložit nově vytvořený soubor.

A další drobnost – při vložení obrázku se dialogové okno schová za aplikaci, čemuž lze v KDE předejít tak, že na horní lištu klikneme pravým myšítkem, zvolíme Pokročilé - Speciální nastavení okna… a na kartě Nastavení zvolíme Ponechat nad – Vynutit.

Sigma Photo Pro

Sigma Photo Pro

spp-1-mini.png, 28kB

Sigma Photo Pro

spp-2-mini.png, 31kB

Takže PSPad tak docela poslední nebude :-) Pořídil jsem si foťák Sigma. Nepoužívá tradiční čip s Bayerovou maskou, ale Foveon X3. Dekódování jeho rawu je tedy malinko jiné a pro spoustu programů problematické. Sigma dodává svůj dekodér ve verzích pro Mac OS X a pro Windows. Na Linux jaksi pozapomněli. Problém to naštěstí není, protože Sigma Photo Pro, jak se onen software jmenuje, funguje pod WINE krásně.

PhotoFiltre

PhotoFiltre

photofiltre-mini.png, 43kB

Při procházení fotografických fór jsem narazil na zajímavý malý rychlý a přitom docela schopný prográmek PhotoFiltre. Místo GIMPu ho sice nikdy používat nebudu, ale zkusil jsem ho nainstalovat – naprosto bez problému. Věřím, že mnohým začátečníkům, kterým GIMP k srdci nepřirostl, by mohl vyhovovat.

Používáte browser CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde