Aktualizováno dne 11. března 2011 - Scribus – vložení tabulky z Writeru

Linux v praxi

Různé drobnosti


Prolínání naštosované sady fotek

Před nějakou dobou jsem si zde napsal poznámku, jak v rámci možností zarovnat štos fotek. Dnes bych doplnil o pár možností následného zpracování.

Enfuse

V Linuxových distribucích asi nejpoužívanější program k tomuto účelu.

Zde je příklad, jak s jeho pomocí vytvořit obrázek ze štosu fotek snímaných za účelem vysoké hloubky ostrosti – snímání identické scény s posuvem roviny ostrosti tak, aby byla pokryta celá oblast, která má být ostrá.

$ enfuse -o vystupni-soubor.tif --exposure-weight=0 --saturation-weight=0 --contrast-weight=1 --hard-mask <seznam vstupních souborů>
  • --exposure-weight – váha expozice. Hodnotu 1 by dostala v případě, že bychom chtěli dělat expoziční prolínání.
  • --saturation-weight – váha nasycení. Hodnotu až 1 by dostala, pokud bychom chtěli vybírat sytější barvy. V našem případě nemá smysl.
  • --contrast-weight – váha kontrastu. To je to, podle čeho určujeme, jelikož ostrost se určuje právě podle velikosti lokálního kontrastu.

Další informace k tomuto programu jsou na wiki stránkách projektu.

TuFuse

Když jsem výše zmiňoval expoziční prolínání, tak jsem se ohledně něj v nějaké diskuzi dočetl, že lepší výsledky dává (Windows only) program TuFuse. Je to program pro příkazovou řádku a spolehlivě pracuje i prostřednictvím WINE. Otestoval jsem ho při spojení fotek jeskyně Jáchymka a fungoval opravdu hezky. Na odkazovaných stránkách projektu jsou popsány použitelné parametry včetně několika příkladů.

K tomuto programu jsem našel ještě velmi zajímavou wikistránku popisující skript využívaný přímo z prohlížeče obrázků gQview.

Twibright Registrator

Další program z této skupiny nástrojů, prezentuje se jako program pro redukci šumu a zlepšení rozlišení, naleznete ho na stránkách Twibright Labs.

Kompilace je velmi snadná a rychlá, stačí jeden příkaz make a za pár vteřin je hotovo.

Nic moc jsem s ním zatím nedělal, takže opět vizte stránku projektu, jsou tam popsány parametry i příklady.

Immix

Tak jsem u dalšího prolínače. Stránky projektu jsou na adrese immix.sf.net, a jsou přehledné.

Program má tentokrát jednoduché GUI. Trochu nepříjemné jsou omezené vstupní formáty, ale vzhledem k tomu, že se prezentuje jako odšumovač pro podexponované záběry při vysokém ISO, jehož využití předpokládám převážně u jpeg fotek z kompaktu, nelze mu to mít za zlé. Každopádně umí i png, takže jde použít i pro kvalitnější snímky.

CombineZP

V diskuzi na Paladixu jsem se dočetl o (Windows only) programu CombineZP, který by měl sloužit ke stejnému účelu, jako první popsaný skript – zvýšení hloubky ostrosti. Zatím jsem ho nezkoušel, možná někdy…

Používáte browser CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain